Вопросы по грамматике польского языка

13.03.2011 16:06:48

"mój" oder "swój"

Susanne
Hallo,

ich lerne Polnisch seit einiger Zeit und habe immer wieder Probleme mit der richtigen Benutzung von "mój"/ "twój" usw. und "swój" im Satz. Wann kann man welche Form benutzen und wann nicht? Als Beispiel:

Idę z moim dzieckiem do kina.
Idę ze swoim dzieckiem do kina.

Gibt es in diesem Fall irgendwelche Bedeutungsunterschiede oder sind beide Formen gleichwertig?

Vielen Dank für eure Hilfe im Voraus,
Susanne

15.03.2011 11:57:54

Re: "mój" oder "swój"

Lol
Witaj Susanne,
zasadniczo obie formy są poprawne. W języku polskim w odróżnieniu od języka niemieckiego istnieje właśnie zaimek dzierżawczy "swój", który jest odmieniany i zastępuje w odpowiednich kontekstach inne bezpośrednie zaimki dzierżawcze takie, jak: mój, twój, nasz, wasz itd. Myślę, że zaimek "swój" jest w języku polskim bardzo popularny i często używany, a w przypadku podmiotu w 3 osobie liczby pojedynczej lub mnogiej wręcz konieczny, np.

Piotr czeka na swoją siostrę. (nie można powiedzieć: Piotr czeka na jego siostrę, bo można by to nawet opacznie zrozumieć --> "na jego", czyli na czyją? - na kolegi/kuzyna siostrę?)

Oni niosą swoje plecaki. (a nie: Oni niosą ich plecaki.)

W przypadku zdań podanych przez Ciebie oba są poprawne i oznaczają to samo, choć ja bym tutaj raczej powiedział: Idę z moim dzieckiem do kina. Ale tu akurat nie potrafię wyjaśnić, dlaczego ;)
Pozdrawiam

Интерфейс Deutsch | Ελληνικά | English | Español | Français | Italiano | Polski | Português | Русский | Slovenščina | Türkçe | 中文
Feedback